IndeksIndeks  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

 

 Bronie

Go down 
AutorWiadomość
Nothing
Administrator


Join date : 20/05/2015
Liczba postów : 39

Bronie Empty
PisanieTemat: Bronie   Bronie Xwav4GrPią Maj 29, 2015 3:40 pm

BROŃ BIAŁA

BAŁTA
Posiada duże i szerokie ostrze o kształcie półksiężyca lub rzadko półkola, osadzone na dużym toporzysku z drewna bądź metalu. Używana jest zarówno do rzucania, jak i do walki wręcz.

Rodzaj: Obuchowo-sieczna

BERDYSZ
Broń drzewcowa zdolna zmiażdżyć zbroję, będąca ciężkim, szerokim toporem o zakrzywionym ostrzu i długim drzewcu (ok. 1,8 m).

Rodzaj: Obuchowo-sieczna

BUZDYGAN
Metalowa głowica osadzona na trzonku o długości ok. 60 cm. Trzonek drewniany, okuty blachą lub całkowicie metalowy, czasami z ukrytym wewnątrz sztyletem. Głowica zbudowana  z piór najczęściej 6 do 8. Pióra bywają zaokrąglone, obite srebrną lub złotą blachą, wysadzane klejnotami. Posiada liczne rodzaje.

Rodzaj: Obuchowa

CZEKAN
Drzewcowa broń obuchowo-sieczna składająca się z długiego trzonka zakończonego siekierką, zwykle niewielkich rozmiarów, nieco podobna do ciupagi. Od topora bojowego czekan różni się bardziej delikatnym, wąskim żeleźcem, wydatnym, młotkowatym obuchem i zwykle dłuższym styliskiem.

Rodzaj: Obuchowo-sieczna

HALABARDA
Dwuręczna broń drzewcowa, typowa halabarda ma ok. 2,5-metrowe drzewce z głownią łączącą w sobie elementy trzech broni: topora z jednej strony, haka z drugiej i włóczni pośrodku (w postaci długiego grotu). Dzięki temu jest uniwersalna, mogąc służyć zarówno do cięcia jak i kłucia. Hak jest szczególnie użyteczny przeciw jeżdżą, pozwalając halabardnikowi ściągnąć go z wierzchowca.

Rodzaj: Tnąco-kłująca

KATANA
Miecz, o długości głowni powyżej 60 cm, jednosiecznej, krzywej i z zaokrąglonym lub ściętym sztychu. Jelec tej broni ma kształt bogato zdobionej tarczki. Rękojeść wykonana jest z wydrążonego drewna lub miedzi, z oplotem jedwabnym lub w przypadku tradycyjnych katan z oplotem ze specjalnie preparowanej cienkiej i wytrzymałej na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne skóry rekina z elementami dekoracyjnymi.

Rodzaj: Tnąca broń sieczna

KOSA
Kosa jest narzędziem składającym się z długiego (0,6–0,8 m) wygiętego noża, zwanego też klingą, zamocowanego na długim (ok. 1,6-2,0 m) drzewcu. Ostrze noża znajduje się po wewnętrznej stronie wygięcia.

Rodzaj: No cóż, pierwotnie narzędzie rolnicze, ale można podciągnąć pod sieczną.

LABRYS
Topór o podwójnym ostrzu. Labrys składa się z dwóch obuchów w kształcie zaostrzonego klina i styliska z twardego drewna,metalu lub innego materiału. W podwójnym obuchu wykonany jest otwór równoległy do ostrza, w którym za pomocą klina mocowane jest stylisko.

Rodzaj: ...

MACZETA
Rodzaj długiego, bardzo szerokiego noża podobnego do tasaka.

Rodzaj: Tnąca broń sieczna

MACZUGA
Ma kształt pałki rozszerzającej się na jednym końcu, wykonanej najczęściej z twardego drewna z masywną głowicą, którą nabijano czasem kamieniami (najczęściej krzemiennymi kolcami) lub metalowymi ćwiekami. W miarę ewolucji tej broni, do drewnianego trzonka mocowano głowice z kamienia lub metalu.

Rodzaj: Obuchowa

MIECZ
Broń charakteryzująca się prostą głownią, zwykle obosieczną  otwartą rękojeścią. W zależności od rodzaju, miecz trzymany był jedną ręką lub dwoma rękami.
rodzaj: tnąca-broń sieczna

Rodzaj: Tnąca broń sieczna

MŁOT BOJOWY
Składa się z bijaka kamiennego lub metalowego, osadzonego na trzonie, zwykle drewnianym, choć zdarza się, że i z metalowego.

Rodzaj: Obuchowa

MORGENSZTEM
Rodzaj wekiery, okutej maczugi o głowicy nabitej żelaznymi kolcami w kształcie gwiazdy. Broń ma różną długość, ale i są różne jakości jej wykonania – od najprostszych drewnianych, z gwoździami nabitymi przez zwykłego kowala, po świetnie wykonane egzemplarze pochodzące z warsztatów zawodowych wytwórców broni.

Rodzaj: Obuchowo-kłująca

NADZIAK
Przypomina z wyglądu młotek o drewnianym lub stalowym stylisku i stalowej głowicy z jednej strony tępej (prostokątnej, kwadratowej) lub siekierki, a z drugiej zaopatrzonej w ostry, często zakrzywiony kolec nazywany dziobem. Broń ta służyła do rozbijania lub przebijania, w zależności, którą stroną głowicy uderzano, zbroi i hełmu przeciwnika.

Rodzaj: Obuchowo-sieczna

NÓŻ BOJOWY
Rodzaj noża zbliżonego do sztyletu lub bagnetu w zależności od wykonania. Cechą charakterystyczną tego typu broni jest przeznaczenie do walki wręcz, choć można tymi nożami też rzucać.

Rodzaj: Tnąco-kłujący

RAPIER
Jest bronią białą o długiej, prostej i obusiecznej klindze, dłuższą od szabli. Wbrew obiegowym opiniom jest on stosunkowo ciężką i powolną bronią, wymaga od posługującego się nim szermierza sporej sprawności fizycznej.

Rodzaj: ...

SZABLA
Wyróżnia się jednosieczną, wygiętą głownią. Klinga szabli może być w części sztychowej poszerzona, czyli mieć ukształtowane tzw. pióro, zaczynające się zazwyczaj wyraźnym uskokiem na tylcu głowni, rzadziej – poszerzające się płynnie, bez uskoku. W niektórych egzemplarzach tylec pióra może być ostrzony (mówimy wówczas o szabli z piórem dwusiecznym). Przeznaczona do zadawania cięć i sztychów (pchnięć).

Rodzaj: Tnąca broń sieczna

SZPADA
Broń służąca wyłącznie do kłucia, powstała w wyniku przekształcania rapiera.

Rodzaj: Broń Kłująca

SZTYLET
Broń zwykle używana przez cywili. Najczęściej krótka, o prostej, cienkiej, ostro zakończonej głowni i niewielkim, prostym jelcu.

Rodzaj: Broń kłująca

TOPÓR
Składa się zazwyczaj z obucha w kształcie zaostrzonego klina wykonanego ze stali niestopowej i styliska z twardego drewna. W obuchu wykonany jest otwór równoległy do ostrza, w którym za pomocą klina mocowane jest stylisko. Rzadko spotyka się siekiery o dwóch ostrzach.

Rodzaj: Broń obuchowo-sieczna

WEKIERA
Odmiana maczugi na drewnianym lub metalowym stylisku z metalową głowicą nabijaną ostrymi kolcami. Z uwagi na sporą masę jest najczęściej używana przez silne osoby, służy głownie do rozbijania zbroi lub hełmu przeciwnika.

Rodzaj: Obuchowo-kłująca

WŁÓCZNIA
Ogólna nazwa długiej prostej broni drzewcowej. W zależności od ciężaru, rozmiarów, kształtu i rodzaju ostrego zakończenia (grotu), włócznia mogła służyć do miotania na odległość (broń rzutna) lub do walki wręcz.

Rodzaj: Broń kłująca

BROŃ
DYSTANSOWA

KUSZA
Broń miotająca podobna do łuku. Zasadnicza różnica w użyciu polega na możliwości wstrzymania się ze strzałem przez dowolnie długi czas po naciągnięciu cięciwy. Cięciwę naciąga się ręcznie, korbą lub lewarem, a dopiero potem strzela, naciskając spust.

KUSZA REFLEKSYJNA
Są to kusze o łukach z ramionami wygiętymi w stronę brzuśca. Posiadają dłuższy naciąg od kusz zaopatrzonych w łuk prosty dzięki czemu zwiększa się ich szybkość oraz siła. Kusze refleksyjne są narażone na większe obciążenia. Są używane przez zaawansowanych kuszników. Są również znacznie głośniejsze.

KUSZA REPETUJĄCA
Kusza repetowana jest kuszą z wbudowanym mechanizmem pozwalającym strzelcowi na jednoczesne napinanie kuszy i podawanie bełtów z przytwierdzonego magazynka. Charakteryzują się dużą szybkostrzelnością i niską siłą naciągu.  

ŁUK ASTRACHAŃSKI
Łuk dłuższy od człowieka średniego wzrostu. Jeden koniec łuku wbija się w ziemię i przytrzymuje nogą. Naciągnięcie odbywa się obiema rękoma. Strzały przebijają opancerzonego żołnierza na wylot. Broń ciężka i nieporęczna.

ŁUK PROSTY
Wykonany z gałęzi ciosowych bądź jesionowych, czasem również z bambusa.

ŁUK REFLEKSYJNY
Łęczysko nie jest prostym prętem, lecz kilkuwarstwową kompozycją drewna, rogu i ścięgien. Wewnętrzna strona łuku wykonana jest z kurczliwego rogu, wewnętrzna z drewna, zewnętrzna ze ścięgien. Tak wykonane łęczysko nie jest w stanie rozprężonym proste, lecz tworzy wybrzuszony na zewnątrz kształt. Powoduje to, że przy mniejszych wymiarach łęczyska energia jest już zmagazynowana w łuku w stanie spoczynku. Łuk ten posiadał większy zasięg i siłę przebicia niż łuk prosty, ale jest on od niego znacznie mniejszy, co umożliwiało wygodne strzelanie z konia.


BROŃ MAGICZNA

RÓŻDŻKA
Podstawowy oręż czarodzieja, który umożliwia rzucanie wielu, potężnych uroków. Do posługiwania się nią wymagane jest jednak przynajmniej średnio zaawansowane doświadczenie.


Powrót do góry Go down
https://nothing.forumpl.net/t123-shatte
 
Bronie
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Nothing more than nothing ~  :: Tereny wspaniałe :: Księga Zasad-
Skocz do: